Ekspert Cleneo
radzi

Blog firmy sprzątającej Wrocław

 

Jak powiesić papier? Problem jest irytujący http://biochem1362.files.wordpress.com

Jak powiesić papier? Problem jest irytujący

Zastanawialiście się kiedyś jak powiesić papier toaletowy? Ma rozwijać się nad rolką czy pod nią? Niby bzdura, ale na świecie nad tym problemem głowy sobie łamią naukowcy, prowadzone były nawet badania, powstały wzory i wykresy. Nad czy pod rolką? Świat się podzielił.

Orientacja papieru toaletowego była przedmiotem badań amerykańskich naukowców. Najpierw obliczyli, że przeciętny Amerykanin spędza około 30 minut w roku na poszukiwaniu końca rolki. szybko obliczyli, że straty z tego tytułu sięgają 300 milionów dolarów! Poszli więc za ciosem. Kolejne obserwacje wykazały, że aż 50 procent osób zwraca uwagę na to, jak powieszony jest papier. Co piąta osoba potrafi się zirytować widząc, że papier wisi odwrotnie niż by tego sobie życzyli. Tyle samo osób po prostu chwyta za rolkę i ją odwraca. Dopiero wtedy może spokojnie i bez nerwów z papieru skorzystać. 


Od dołu czy od góry?

Społeczeństwo się podzieliło, ale nierównomiernie. Zdecydowaną przewagę mają zwolennicy wieszania rolki z luźnym papierem od góry (przodem). Tak woli 70 procent osób. Tłumaczą, że tak łatwiej znaleźć końcówkę a papier nie ociera się o ścianę, która może być brudna. Nie bez znaczenia jest także tarcie. Według naukowców w tej orientacji współczynnik tarcia jest mniejszy, co udowadniają odpowiednim wzorem.

30 procent społeczeństwa, która woli aby rolka rozwijała się przy ścianie także ma swoje argumenty. Tłumaczą, że przy tej orientacji zużywamy aż dwukrotnie mniej listków, istnieje także mniejsza szansa, że papier się samoistnie rozwinie (przykładem jest jadący kamper lub trzęsienie ziemi), poza tym rolka ma się lepiej prezentować.

Tak czy inaczej problem pozostaje nierozwiązany a anglojęzyczna strona w Wikipedii poświęcona orientacji papieru toaletowego zawiera ponad 9000 wyrazów i sporo ilustracji.

Wszelkie badania i rozważania na temat tego ważkiego problemy nie brały jednak pod uwagę trzeciej, bardzo przecież popularnej orientacji: papier zwyczajnie stoi na półce lub spłuczce.

Jak postrzegamy papier

 źródło: http://currentconfig.com

 

Orientacja papieru toaletowegoŹródło: rly.pl

 


Więcej o problemie:


Orientacja papieru toaletowego
Wikipedia o problemie (po angielsku)

 

Ostatnio zmienianypiątek, 22 sierpień 2014 11:59
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Powrót na górę

 

Bez względu na to jak wspaniale i skutecznie działa Wasza firma, odwiedzający Wasze biuro goście mogą odnieść mylne wrażenie, jeżeli wokół nie będzie czysto i świeżo.

Tu wkracza Cleneo, eksperci od sprzątania biur

Firma sprzątająca